Interdicții aplicate de executorul judecătoresc

11 iunie 2022 109

Buna ziua! In 2018 am luat un credit de la o companie nebancara si din pacate nu l-am rambursat. Acum lucrez oficial si vreau sa iau un credit de la banca, dar acolo mi-au spus ca am proces judiciar in legatura cu creditul mentionat si executorul judecătoresc a aplicat interdicții. Prin urmare, nicio banca nu va vrea să-mi acorde credit. Daca acum achit datoria integral, peste cat timp se vor scoate interdictiile? O sa pot dupa aceasta sa iau un credit de la bancă?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, in cazul in care achitati datoriile la executorul judecatoresc, el se obliga in termen de 3 zile sa emita o incheiere privind incetarea documentului executoriu si scoaterea tuturor interdictiilor aplicate.

15 iunie 2022