Interdictii de a face documente

27 iulie 2017 61

Buna ziua, cum pot afla daca am interdictii de a face documente si a iesi din tara? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

1. Interdicția de a face documente - Dacă nu există o hotărâre prin care instanța să vă aplice această măsură sau executorul, nu cred să aveți această interdicție.

2. Interdicția de a părăsi țara - Trebuie să vă adresați cu o cerere în acest sens la poliția de Frontieră, care își... mai detaliat are sediul în mun. Chișinău, str. Petricani 19.

27 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Potrivit Hotărârii Curţii Constituţionale a RM din 10 mai 2017, a fost declarat neconstituţional textul din Codul de executare care acordă dreptul instanţei de judecată de a aplica debitorului, în cadrul procedurii de executare silită, interdicţia privind eliberarea actelor de identitate, documentelor de stare civilă, precum şi a permiselor... mai detaliat de conducere.

Prin urmare, interdicţia de a vi se elibera documente (din cele sus-indicate) astăzi nu mai poate fi aplicată în genere.

Cu respect,
Copeţchi Stanislav

27 iulie 2017