Interdicții la secțiunea A din Certificatul din registrul bunurilor imobile

19 mai 2024 3

Bună ziua. Am cumparat un apartament și când am primit de la cadastru documentele (Certificatul din registrul bunurilor imobile și contractul de vânzare-cumpărare), am constatat că sunt incluse interdicții în capitolul A (în capitolul C nu sunt interdicții). Nu înțeleg ce înseamnă aceste interdicții din capitolul A, dacă nu am cumparat terenul, doar un apartament. Mă puteți ajuta să înțeleg?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, urmează să vedeți ce fel de interdicții sunt aplicate, pe terenul unde se află apartamentul.
Capitolul A conţine înscrieri privind terenul.
Capitolul B, conţine înscrieri privind construcțiile cu caracter definitiv, indiferent dacă sunt bunuri imobile sau părți componente ale terenului, și plantațiile perene;
Capitolul C, conţine înscrieri privind încăperile izolate sau... mai detaliat privind locurile de parcare din clădire, delimitate în conformitate cu instrucţiunile pentru executarea lucrărilor cadastrale.
Astfel, fiecare capitolul cuprinde alte subcapitole, cu anumite elemente constitutive.
În acest sens, verificați ce fel de interdicție este aplicată.

20 mai 2024

Dar cum putem vedea ce fel de interdicții sunt aplicate asupra terenului pe care se afla apartamentul?

20 mai 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Vă putem ajuta, este necesae de analizat actele dvs. Pentru ajutor și suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

20 mai 2024