Internare voluntara in spital in prezenta politei de asigurare medicala

11 aprilie 2017 69

O persoană X cu poliță de asigurare s-a înbolnăvit, respectiv adresîndu-se la medic de cîteva ori pentru internare în spital. Tot o amînau de pe o zi pe alta fiindcă ba nu sunt locuri ba nuștiu ce... Dar starea era gravă, adică era o stare de spital, ne mai rezistînd fără internare la renunțat poliță și s-a internat cu bani tot la spital de stat. Este vreo posibilitate ca statul să-i întoarcă banii achitați pentru zilele din spital achitate și medicamente procurate? Mulțumim anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Puteti adresa o cerere in adresa Casei Nationale de Asigurari in Medicina, cu solicitarea de a va fi restituiti banii. La cerere anexati bonurile de plata a serviciilor si medicamentelor care in mod normal sunt incluse in Lista celor asigurate in baza politei. Daca se refuza cererea, puteti... mai detaliat adresa o Cerere de chemare in judecata impotriva CNAM cu solicitarea de a recupera aceste cheltuieli.

11 aprilie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Persoanele cărora le-au fost încălcate drepturile privind acordarea în volum deplin a asistenţei medicale spitaliceşti, inclusiv a medicamentelor, sunt rugate să semnaleze aceste cazuri la Linia Verde a CNAM – 0 800 99999.
SURSA: http://cnam.md/?&pg=20&news=437&page

23 mai 2017