Interpelare la ASP depusa prin avocatul de stat

2 octombrie 2023 3

Buna ziua! Mi-au dat avocat de stat pentru ca sunt pensionara si am o pensie de doar 1.300 lei pe luna. Avocatul a facut interpelare la ASP sa afle daca au fiicele mele vitrege au cetatenie RM (sunt plecate in Rusia de mai mult de 15 ani). Acolo i-au cerut sa plateasca pentru aceasta informatie 120 de lei de persoana. De ce cer asa bani de la pensonari reprezentati de avocat de stat? Si de ce e nevoie de 2 certificate - in unul nu pot fi incluse ambele?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua,
dvs sunteti beneficiar de asitenta juridica garantat de stat. Suma solicitată este pentru achitarea taxei de stat pentru serviciile pe care le solicita avocatul in numele dvs. Este logic sa suportati aceste cheltuieli dvs si nu avocatul.

2 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

.....explicați celor de la ASP situația dvs că mi se pare că există anumite scutiri într-o hotărâre de guvern pentru așa persoane ca dvs......................este posibil ca ASP să fi gândit că avocatul are încheiat contract cu o anumită persoană și să nu fi știut că, de fapt, avocatul reprezintă un... mai detaliat beneficiar al asistenței juridice garantate de stat.........

2 octombrie 2023