Interpelare privind salariul incasat peste hotare

19 mai 2022 209

Buna ziua! Cum pot face o interpretare privind salariul fostului sot, care este angajat peste hotare si se eschiveaza de la plata pensiei alimentare? As putea lucra cu un avocat? Multumesc mult.

Jurist comments 3

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Rodica.

Dacă salariul fostului soț este în plic atunci nu puteți nicicum încasa pensia.

Dacă sunteți sigură că fostul soț recepționează salariul în mod oficial atunci puteți înainta o cerere prin Direcția Ministerului Justiției pentru acordarea asistenței juridice cu elemente de extraneitate. Această cerere poate fi adresată țării unde considerați... mai detaliat că se află soțul și poate fi admisă dacă întrunește condițiile legale în țara de reședință a soțului.

Dar dacă fostul soț nu are venit sigur oficial atunci această procedură nu are perspectivă și nu are niciun sens juridic.

19 mai 2022
Rodica  Gisca

Multumesc mult
E angajat oficial , salariu e transferat pe card.

20 mai 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

În astfel de caz cererea de acordare a asistenței juridice internaționale trebuie adresată Direcției cooperare juridică internaţională a Ministerului Justiției.
Adresa: str. 31 August 1989, 82, MD-2012, mun. Chișinău.

20 mai 2022