Interprindere individuala

20 septembrie 2023 3

Buna ziua. Sotul meu presteaza acasa servicii auto si ar dori sa inregistreze o Interprindere individuala sau alta forma juridica care este cea mai potrivita (inclusiv din punct de vedere financiar). Care sunt conditiile pentru a deschide o II? Care este impozitul aplicabil in acest caz? Venitul lui lunar este in jur de 7-8 mii lei. Este obligatoriu sa contracteze serviciile unui contabil?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Procedura înregistrării întreprinderii individuale o găsiți aici:
https://servicii.gov.md/ro/event/B1
Cota impozitului pe venit este de 12%.
Nu este obligator să contracteze serviciile unui contabil în cadrul ÎI dar va trebui singur să perfecteze toate dările de seamă și să ducă evidența contabilă.

20 septembrie 2023