Interzice legea vizionarea materialelor pornografice de catre maturi?

12 martie 2019 104

Interzice legea vizionarea materialelor pornografice de catre maturi? Doar vizionarea, nu distribuirea.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Legea nu interzice vizionarea unor asemenea materiale. Totusi, alte actiuni, decât vizionarea, ar putea cadea sub incidenta legii contraventionale (art.90) in ipoteza in care materialele respective vizeaza persoanele adulte (de exemplu, producerea, comercializarea materialelor respective) sau sub incidenta legii penale (art.208/1) in ipoteza in care materialele vizeaza reprezentari cu persoane... mai detaliat minore (de exemplu, producerea, pastrarea, importul, comercializarea etc. unor asemenea materiale).

De mentionat ca Conventia Consiliului Europei de la Lanzarote (2007) privind protectia copiilor impotriva abuzurilor sexuale (ratificata de RM) stabileste drept forma a pornografiei infantile ''accesul la materialele pornografice ce-i implica pe minori, prin intermediul tehnologiilor informationale''. Totusi, legiuitorul moldav nu a incriminat un atare comportament, aceasta forma a pornografiei infantile scapand de sub incidenta legii penale.

Cu respect

12 martie 2019