Interzicerea tatului de a vedea copilul in cazul cand nu achita la timp pensia de intretinere a copilului comun

10 februarie 2019 177

Buna! Asa o situatie: daca fostul sot are datorii de peste 20.000 lei la achitarea pensiei aalimeentare, dar are grafic de intrevedere cu copilul stabilit de protectia copilului, as putea sa-i interzic sa isi vada copilul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua

Stimate Doamnă,
Restanța la plata pensiei de întreținere pentru copilul minor nu constituie temei de a crea impedimente tatăl să-și vadă copilul și sa participe la creșterea și educarea copilului său.
Creșterea și educarea copilului nu se rezuma doar la bani.
Mai mult decât atât, chiar dacă admitem că tatăl ar... mai detaliat fi decăzut din drepturile părintești pe motiv că nu achită pensia de întreținere pentru copilul minor, părintele oricum este își păstrează obligațiile sale printre care creșterea educarea nu doar prin aportul aduc cu mijloace bănești.

De remarcat, ca în eventualitatea în care tatăl se adresează la poliție pentru crearea impedimentelor având în vedere graficul existent puteți fi amendată cu până la 600 lei.

11 februarie 2019