Interzicerea zborului

21 octombrie 2018 62

Buna ziua. Pe data de 5.09.2018 am procurat de la o companie 2 bilete de avion spre Portugalia, tur-retur. La procurarea lor am prezentat ambele pasapoarte si am achitat in numerar. Azi trebuia sa zbor, dar mi s-a interzis zborul din motivul ca pasaportul meu expira pe 19.01.2019. Am sunat la compania de la care am procurat biletul, insa ei refuza sa-mi returneze banii pe bilet. Ce sa fac acum?

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, exista Hotarirea Guvernului nr. 836 pentru aprobarea Regulamentului privind compensarea şi asistenţa
pasagerilor în eventualitatea refuzului la îmbarcare şi anulării
sau întîrzierii prelungite a zborurilor.
Respectiv in dependenta de toate circumstantele puteti solicita o compensatie prin intermediul instantei de judecata.

22 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Compensatia minima constituie 250€.

22 octombrie 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Daca documentele erau necorespunzatoare atunci compania aeriana poate refuza imbarcarea pasagerului ( refuz la îmbarcare – refuzul de a transporta pasageri pe un anumit zbor, deşi aceştia s-au prezentat pentru îmbarcare în condiţiile stabilite la litera a) punctul 3 din prezentul Regulament, cu excepţia cazurilor în care există motive temeinice... mai detaliat pentru refuzul la îmbarcare, cum ar fi starea sănătăţii, cerinţele de siguranţă sau securitate sau documente de călătorie necorespunzătoare;) vedeti HG 836/2012 http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=345427. Totusi, in calitate de practica normala, agentia de la care ati procurat biletele era obligata sa Va informeze despre conditiile de imbarcare, inclusiv cu privire la valabilitatea pasaportului. Daca era o calatorie turistica, atunci articolul 1132 (1/1)(e) Cod civil prevede obligatia de a informa clientul despre conditiile de valabilitate a pasaportului. Eventual pot fi identificate norme ce ar proteja interesul Dvs si in Legea privind protectia consumatorului 105, Legea privind drepturile consumatorului la inchierea contractelor (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=363884).

22 octombrie 2018