Întoarcerea banilor

28 iulie 2017 69

Bună ziua! Am investit bani într-un apartament in construcție. Contractul a fost întocmit în mai 2014 și darea in exploatare la fel în 2014. Suntem în anul 2017 și încă nu am primit apartamentul, se fac încă lucrări. In apartament s-au făcut schimbări fără că să fim anunțați. Am vorbit cu ei de multe ori să ne întoarcă banii, ei nici o emoție nu au. Putem da in judecata? Avem vreo șansă să întoarcem banii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În cazul d-voastă, este posibilă înaintarea unei cereri de chemere în judecată privind rezoluțiunea contractului de investiții.

În dependență de prevederile contractuale, d-voastră ar putea să vi se perceapă un anumit procentaj din suma contractuală totală sau din suma achitată către momentul desființării raportului contractual.

Cu toate acestea, d-voastră ați putea... mai detaliat compensa această pierdere prin solicitarea adițională (pe lăngâ declararea rezoluțiunii) obligarea la repararea prejudiciului material și/sau moral cauzat prin executarea necorespunzătoare a obligațiilor de către cocontractant.

Succese!

28 iulie 2017