Intoarcerea banilor pe materiale si lucrari de constructie

23 aprilie 2020 40

Buna ziua. Eu cu echipa mea de constructii am ridicat un gard de 90 metri lineari. Am scris recipisa stapanului ca doar execut lucrarile, materialele le procura el. O portiune de gard nu e dreapta, dar este posibil de indreptat, dar stapanul categoric nu vrea sa o indreptam si cere banii pentru materiale, plus 6.000 lei pe care i-am luat pe lucrari. Ma ameninta ca daca nu-i intorc banii, are oameni care o sa imi faca rau. Suma pe care o cere este 20.000 lei. Ce sa fac in cazul acesta, daca nu am bani?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Faptul ca o portiune de gard nu e dreapta - inseamna ca Dvs ati incalcat contractul, si ca lucrarea este cu vicii materiale.
In acest caz, informati clientul despre faptul ca, potrivit art. 1366 din Codul civil, antreprenorul poate alege intre remedierea viciilor, sau efectuarea unei noi... mai detaliat lucrari.
Doar in cazul in care nu veti putea remedia viciul (indrepta portiunea de gard), clientul poate rezolutiona contractul, si solicita repararea prejudiciului, care poate consta in pretul materialelor si pretul achitat pentru TOT gardul.

23 aprilie 2020