Întoarcerea datoriei

8 iulie 2020 39

Buna ziua. La mine in casa a trăit o domnișoară 5 ani, la un moment dat a disparut o sumă mare de bani concomitent cu domnișoara în cauză. După 2 ani am gasit-o și ea a recunoscut că a luat banii și vrea să-i întoarcă în rate. Cum pot face asta oficial ca să nu umblu după ea să o caut? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Întocmiți o recipisă prin care indicați suma care urmeaza să o întoarcă, pînă la ce data, în cîte rate, și în ce cuantum fiecare rata.

Recipisa o scrie debitoarea personal și o semnează.

8 iulie 2020