Intoarcerea datoriei cu procente - au trecut aproape 36 luni.

11 iunie 2017 138

I-am imprumutat unei persoane sub recipisa o suma de bani la %%. Pot depune cere in judecata pentru intoarcerea sumei datoare, calculind banii acumulati la %%? Sau care este modalitatea intoarcerii banilor, care nu-mi sunt intorsi aproape 36 luni?

Jurist comments 4

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Tamara,

Este necesar să depuneți o cerere de chemare în judecată până la momentul expirării celor 36 luni.
În cerere solicitați restituirea sumei plus dobânda de întârziere.

Această cerere se impune cu taxă de stat în mărime de 3% din suma solicitată.

11 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Tamara in cererea de judecata care urmeaza sa o depuneti indicati suma pe care va o datoreaza împrumutatul, totodata calculati d-vstr dobinda de intirziere si indicati si aceasta suma care urmează sa va o datoreze, si deja ca probă recipisa. Nu uitati inainte de a vă adresa in... mai detaliat judecată sa trimiteti o cerere prealabila persoanei careia aţi imprumutat banii cu solicitarea de a va intoarce imprumutul, indicînd ca in caz contrar îl daţi în judecată anexând şi această proba la cerere daca acestă nu vă răspunde sau vă dă un răspuns negativ.

12 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

buna ziua, cu siguranta sunteti in drept sa va adresati in termen general de prescriptie de 3 ani pe calea intentarii unei actiuni in instanta de judecata pentru recuperarea fortata a sumei imprumutate si a dobinzii de intirziere calculate in cazul cind imprumutatul refuza restituirea sumei imprumutate sau nu reactioneaza... mai detaliat la reclamatia expediata in adresa ultimului. Pentru reprezentarea intereselor Dvs. la solutionarea intrebarii abordate va recomand sa va adresati unui specilist in domeniu

12 iunie 2017
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

V-as mai sfatui sa solicitati achitarea dobinzii de intirziere in sedinta de judecata, cu anexarea calculului, ca sa nu achitati 3% taxa de stat din intreaga suma: adica suma datorata + dobinda.

12 iunie 2017