Întoarcerea la serviciu după concediul de maternitate

21 octombrie 2021 177

Bună ziua. A trecut un an de la nasterea copilului, sunt în concediu de maternitate și aș dori să mă întorc la serviciu. Am telefonat și șeful mi-a zis că la moment nu au locuri vacante. Ce drepturi am eu în așa caz? Este obligat angajatorul să-mi caute loc de muncă?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună.

Presupun că vă aflați în concediu de îngrijire a copilului.
Codul muncii prevede expres că concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, până când copilul va împlini vârsta de 3 ani.
Pentru a vă putea revendica drepturile, urmează să înaintați o cerere către... mai detaliat angajator în formă scrisă, aici aveți două opțiuni: fie o expediați prin poștă cu aviz recomandat, fie o înregistrați în cancelaria entității.

Deja refuzul angajatorului de a reveni la locul de muncă sau inacțiunea manifestată prin nesoluționarea cererii, o veți contesta în instanța de judecată.

Succes.

2 noiembrie 2021