Intrare neautorizata pe retele de socializare

10 decembrie 2019 59

Buna ziua. Fostul meu iubit nu stiu in ce mod s-a conectat la paginile mele online si mi-a schimbat toate parolele de pe retele de socializare (Facebook, Instagram etc.). Mi-am facut conturi noi cu date noi (mail, parole) si astazi am notificare ca iar s-a conectat, imi citeste absolut tot. Ajutati-ma, care-i procedura si cum pot fi calificate actiunile lui?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Anna,

Este o ingerință în viața privată. În ordine civilă poate fi înaintată o acțiune în judecată pentru repararea prejudiciului și dezmințirea informației răspândite etc.

La fel, puteți depune o plângere la poliție. Poate fi califiactă și ca infracțiune în temeiul art. 259 Cod Penal RM. În caz că răspândește... mai detaliat informație falsă despre Dvs. poate fi califiacată ca contravenție în temeiul art. 69- 70 Cod Contravențional.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

10 decembrie 2019