Intrarea in drepturile de mostenitor

18 februarie 2020 66

Tatal celor 3 copii minori ai mei, cu care nu am avut o casatorie inregistrata (dar am trait impreuna 18 ani) si care a recunoscut in acte copiii, a decedat de curind, la varsta de 36 ani. Acum apartamentul in care locuim este pe numele lui. Care este procedura de intrare in drepturi asupra imobilului? Cine va putea gestiona imobilul in cauza, de ex. sa-l vanda pentru a procura un alt imobil mai incapator? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Raisa, bună ziua!

În cazul de față moștenitori ai defunctului (tatăl copiilor), sunt doar copiii acestuia, cu condiția că acesta nu a lăsat un testament potrivit căruia ar testa averea sa cuiva anume.

Urmează să vă adresați la un notar din raza aflării bunului imobil.
Astfel, notarul la final vă va elibera certificatele... mai detaliat de moștenitor care le înregistrați la Agenția Servicii Publice și solicitați să aveți pentru orice eventualitate și un extras după înregistrarea dreptului de proprietate al copiilor.
Notarul urmează să vă ghideze referitor la actele necesare să i le prezentați pentru finalizarea procedurii.

În cazul în care eventual veți dori să înstrăinați bunul imobil al cărui proprietari sunt minorii veți obține mai întâi actele necesare care vă permit să acționați din numele lor.

Succes.

16 iunie 2020