Întrebare

21 octombrie 2017 95

Buna ziua. As vrea sa va intreb: in cazul cind este scrisa o cerere de divort, dar judecata nu a avut loc, mama poate scoate copilul peste hotarele R. Moldova fara acordul tatalui ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna Victor! Mama poate scoate copilul peste hotare fara acordul tatalui, precum si tata are acest drept, atit pina la derularea procesului de divort cit si in timpul procesului, cu conditia ca instanta de judecata nu a aplicat interdictie la frontiera de a esi cu copilul peste hotare. Tin... mai detaliat sa concretizez ca esirea din tara a unui parinte cu copilul minor fara acordul altui parinte poate avea in cazurile de esire temporara, cum ar fi o plecare la odihna la mare, excursie, plecare in ospetie la rude sau prieteni, etc. Insa in cazul cind un parinte doreste sa-si scoata copilul din tara cu scopul amplasarii cu traiul permanent in alta tara, atunci se va cere acordul ambilor parinti.

21 octombrie 2017