Intrebare ce tine de asociatia locatarilor

10 aprilie 2019 98

Buna ziua! Am asa o intrebare ce tine de asociatia locatarilor. Noi avem oficiu la primul etaj intr-un un bloc locativ. Pana nu demult, usa si un geam ale oficiului erau spalate o data pe saptamana. Aceasta a incetat odata cu venirea unui administrator nou al asociatiei. Spuneti-ne, va rog, trebuie lucratorul asociatiei sa spele geamurile sau nu? Noi achitam la timp.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Doina,

Depinde de ceea ce prevede contractul individual de muncă și fișa de post a salariatului.
Salariatul mai lucrează? Poate noul administrator a concediat salariatul? Ridicați întrebarea la adunarea proprietarilor de locuințe. Solicitați administratorului eliberarea informației referitor la situația dată.

10 aprilie 2019
Octavian Cazac
  • Avocat

Bună ziua,
Dacă sunteți membru al asociației, trebuie să beneficiați de serviciile ei.
Faptul că până acum ei au cerut plata, dvs ați achitat, și ei au efectuat serviciile, înseamnă că sunteți membru și că, în orice caz, exista un contract, chiar și în formă verbală, privind aceste servicii.
Din perspectiva legii nu... mai detaliat contează dacă spațiile sunt locative sau nelocative, toți proprietarii de unități dintr-un bloc fac parte din condominiu (ca structură a proprietății).
Sunt de acord cu colegul de mai sus: trebuie să începeți de la o examinare a documentelor care le aveți dvs cu asociația. Și apoi a hotărârilor asociației. De regulă, asociațiile adoptă hotărâri privind spectrul de servicii pe care le oferă și prețul lor.

21 aprilie 2019