Întrebare de dreptul familiei

17 octombrie 2019 485

Eu am 21 ani, sotia 17. Am facut nuntă, parintii au dat acordul sa ne înscriem si ne-am înscris. Am hotarat ambii sa facem un copil, dar cu parintii soției mereu avem probleme. Acum au început a ne santaja ca o sa stau inchis pentru ca sotia n-are inca 18 ani. Acum, dupa ce suntem inscrisi si avem o familie, ei ma mai pot santaja cu asta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dat fiind faptul că dvs sunteți căsătoriți aveți dreptul să întrețineri orice tip de raporturi familiale, deoarece dețineți ambii capacitatea deplină de exercițiu, vârsta persoanei de 17 ani nu interzicerea conceperea unui copil mai mult ca atât că sunteți căsătoriți și că de la vîrsta de 16 ani este... mai detaliat permisă întreținerea raporturilor sexuale dacă persoană își dă acordul.

Astfel părinții în acest caz și sunt în drept să vă șantajeze sub nici o formă, în acest caz dvs fiind în drept să vă adresați la organele de poliție pe numele părinților.

Cu titlu de recomandare, adresați toată seria de întrebări odată cu privire la problemele dvs deoarece am observat că zilnic adresați câte o întrebare ce ține de aceste raporturi familiale.

17 octombrie 2019