Intrebare de ordin imobiliar

17 februarie 2018 94

Va rog frumos sa-mi raspundeti: pentru a construi o casa mica 7/4 mp. neaparat este nevoe de proiect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Dat fiind faptul că acestea sunt lucrări de construcție este necesar sa aveți un proiect, sa obțineți certificat de urbanism și autorizație de construcție.
In cazul în care o să încălcați prevederile legale la acest capitol, riscați ulterior sa va fie demolată casa, chiar dacă va expira termenul de prescripție de... mai detaliat atragere la răspundere contravențională lucru care este prevazut la articolul 179 și 439/6 Cod contravențional al RM

18 februarie 2018