Întrebare despre pensia alimentară pentru un copil

15 decembrie 2021 173

Buna ziua. Fratele meu are o datorie cosiderabila la achitarea pensiei alimentare pentru copilul său. Fosta sa soție l-a dat în judecată ca sa incaseze datoria mentionata. Prin urmare, a fost pus sechestru pe apartamentul mamei mele, unde au viza de resedinta fratele meu, dar și copilul meu minor (de 16 ani). Fratele meu mereu i-a dat bani pentru copil, i-a cumpărat copilului telefon mobil, ceas și tot ce vroia. Însă fosta soție dorește mai mult și cere o parte din apartamentul mamei mele în contul datoriei. Cum este posibilă așa situație: copilul meu minor este riscă să fie dat afară pentru ca să se ramburseze o sumă de bani altui copil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Elena, v-a fi ne normal așa ceva, fosta soție trebue să acumuleze probe pentru a eniția un litigiu civil. În primul rînd ea trebuie să tremată la mama un specialist de la cadastru, care trebue să facă măsurări pentru a constata partea fiului ei, să facă rost și de... mai detaliat alte documente de confirmare, nu e așa de simplu, fiți liniștită, fosta soție visează malai.

16 decembrie 2021