Intrebare despre transferul unei mosteniri - Turcia, internet, este escrocherie?

9 mai 2017 188

Buna ziua. Sunt intr-o situatie confuza si nu stiu cum sa procedez. Deci, un barbat din Turcia m-a gasit pe internet si el a dat o propunere. El a spus asa, eu am avut cel mai bun prieten cu care am lucrat impreuna multi ani, prietenul meu apropiat a murit in razboi din Siria impreuna cu toata familia lui. Deasemenea el a spus, prietenul meu cind a trait in turcia a lucrat intro companie de gaz si petrol si el a depozitat in Banca Vakifbank din turcia multi bani, acum nimeni din rude nu este ca sa salveze banii. Acest barbat a propus mie, tu ai aceias nationalitate si acelas nume, scrie te rog o cerere de aplicare la vakifbank, si el a transmis mie toate documentele necesare, de exemplu: certificatul de moarte, certificatul de depozit si toate datele personale. Eu am trimis toate documentele la banca si banca a aprobat cererea, apoi banca ma invitat la oficiul lor ca sa fac citeva Semnaturi pentru ca era nevoe de facut patru documente pe numele meu, eu am cerut o alta optiune si ei au propus mie doi advocati care pot sa ma inlocueasca, eu am ales un advocat, eu am trimis o suma de bani lui si el a facut patru documente in locul meu.

Acum acest advocat care ma inlocueste, el mai cere de la mine inca o suma de bani pentru transferul din turcia in Moldova, ei spun ca acesta este ultimul pas.

Acum eu sunt confuz si nu stiu ce sa fac, nu stiu ce sa cred, este adevarat acest lucru sau este o hotie de bani?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Escrocherie ! Am avut un client saptamina trecuta cu aceasi schema bine pusa la punct! avocati , banca , prieteni ,toti sunt parte a unei organizatii criminale ! Nu tranferati bani nicaieri !
PS: Mai sunt si alte scheme bine organizate - saptamina trecuta la oficiul nostru s-a adresat... mai detaliat o batrinica care a investit , transferind intr-o organizatie din africa pentru a primi o suma uriasa , suma de circa 25 000 euro ..primiti de la copii acesteia aflati peste hotare si din credite ! Fiti prudenti !
Iar in caz ca totusi va mina goana dupa bani ...verificati numele avocatilor(la uniunea avocatilor din turcia) , bancilor , reprezentantilor acestora , telefonati bancii mentionate si etc.

10 mai 2017