Intrebare privitor la inregistrarea masinilor pe moldoveni (trecute la vama ucraineana)

28 august 2018 196

Buna! In iulie anul trecut o persoana mi-a propus să înregistrez o masina pe familia mea si să-i fac procură pe termen de 1 an unei persoane din Ucraina. Masina la momnet se află în Ucraina. Persoana care mi-a propus mi-a spus că la expirarea termenului procurii dumnealui va avea grijă să contacteze persoana din Ucraina pentru a trece mașina de pe numele meu pe al persoanei ucrainene. Cand am contactat-o, persoana din Moldova care se ocupa cu treburile acestea, a spus că nu are nici o treabă cu și să facem ce vrem, că el nu stie nimic. La 500 de lei pe care i-am primit, mi-am făcut numai probleme. Aș vrea să știu: poartă vina persoana care mi-a propus chestia asta și care e soluționarea problemei. Mersi mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana,
De fapt, purtați vina în primul rând Dvs.,deoarece în cazul unui accident rutier în care se face vinovat șoferul, dvs ca fiind proprietar o sa răspundeți solidar de rand cu posesorul automobilului(cel care conduce mașina la momentul impactului).

28 august 2018