Intrebare ref. la Art.312 CP

28 iunie 2017 108

Buna ziua, solicit respectuos un raspuns la urmatoarea intrebare: cind si de cite ori o persoana poate fi atrasa la raspundere conform Art.312 CP. daca a dat declaratii mincinoase in cadrul urmaririi penale, procesului de judecata iar la moment si in apel, care nu sa finalizat? Ideea este ca infractiunea data a fost consumata de mai multe ori si de fiecare data martorul a fost avrertizat ca va raspunde conform 312CP. Multumesc

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, Igor!

Infractiunea prevazuta la art.312 CP RM se consuma din momentul prezentarii (darii) primelor declaratii false (in speta, din momentul prezentarii declaratiilor false la faza urmaririi penale). Darea declaratiilor false la faza judecarii cauzei marcheaza asa numitul moment al epuizarii infractiunii, fapt care nu are importanta la incadrare potrivit... mai detaliat art.312 CP RM, ci poate conta la aplicarea pedepsei. Important e ca infractiunea a fost savarsita in forma consumata deja la faza urmaririi penale. De aici rezulta ca organul de urmarire penala poate fi sesizat despre faptul prezentarii declaratiilor cu buna stiinta false dupa depunerea acestora la faza urmaririi penale, adica la momentul in care infractiunea a fost consumata.

Sper ca explicatiile oferite va vor fi utile!

In cazul in care aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa le acordati.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

29 iunie 2017