Intrebare referitoare la conventia colectiva pe anii 2018-2021.

25 iulie 2018 188

Conform anexei nr. 3, concediul de odihnă anual suplimentar plătit se acorda doar MEMBRILOR DE SINDICAT, sau tuturor angajatilor conform anexei nr. 9 NOMENCLATORUL profesiilor şi funcţiilor cu condiţii de muncă vătămătoare, activitatea cărora acordă dreptul la concediu de odihnă anual suplimentar plătit şi durata redusă a zilei de muncă a personalului medico-sanitar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Natalia, Capitolul I, art. 4 al Conventiei date specifica:

4. Sub incidența prezentei Convenții colective cad salariații, membrii de sindicat și angajatorii care au împuternicit reprezentanții lor (Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova și Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale) să participe la negocierile colective, să elaboreze și să încheie Convenția colectivă... mai detaliat în numele acestora, în limitele angajamentelor asumate, precum salariații și angajatorii care au aderat după încheierea acesteia.

Art. 61.1 din Conventie stabileste:
61.1. Salariaţilor din Unităţi li se acordă anual un concediu de odihnă plătit cu o durată de 28 zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare şi un concediu de odihnă anual suplimentar plătit conform prevederilor Nomenclatorului profesiilor şi funcţiilor cu condiţii de muncă vătămătoare, activitatea cărora acordă dreptul la concediul de odihnă anual suplimentar plătit şi durata redusă a zilei de muncă personalului medico-sanitar.

Aici gasititi Anexele la Conventie (Nr. 3 si Nr. 9) cu lista functiilor care beneficiaza de concediu suplimentar platit: http://www.sindsan.md/legislatie/conventia-colectiva-.html

Daca functia Dvs nu se regaseste in aceasta lista, atunci nu beneficiati de acest concediu suplimentar.

31 iulie 2018