Intreprindere cu Capital Strain

8 iunie 2018 208

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, sa ma clarific cu o situatie. In anul 2011 am inregistrat I.C.S., asociatul detinand acte straine. Cand s-a deschis cont la banca pentru intreprinderea data, banuiesc eu ca s-au prezentat actele straine (deoarece eu nu activam atunci). Acum insa am vrut sa facem careva schimbari la banca si ei au cerut extrasul care a fost eliberat recent si atunci s-a depistat ca la banca asociatul era inregistrat cu buletin moldovenesc la ICS. Ei zic ca noi asa le-am prezentat actele de la bun inceput, dar este exclus acest fapt. Cum sa dovedim ca banca a inregistrat gresit? Banuiesc eu ca ei puteau avea buletinul asociatului din alte surse, adica asociatul dat mai are conturi la banca data, insa pe buletinul md. In care lege este stipulat ca asociatul ICS care detine buletin moldovenesc trebuie sa modifice si in ce termen? Si daca in cazul dat legea ne obliga sa ne reinregistram altfel, deoarece asociatul detine buletin moldovenesc, cum ramine cu investitia, adica capitalul social care a fost introdus ca investitor strain? Va multumesc mult si sper ca ati inteles ce am avut in vedere si o sa ma ajutati sa ma clarific in toata incurcatura aceasta.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Daca intreprinderea astazi nu are asociat strain, atunci denumirea ei trebuie modificata prin eliminararea cuvintelor ICS. Nu exista un termen anume. De regula, atunci cand are loc schimbarea asociatului (din strain in moldovean) Registrul de Stat cere modificarea denumirii. La dvs asta nu s-a intamplat.

In orice caz, capitalul... mai detaliat social al SRL se pastreaza. Nu exist motiv ca SRL sa piarda careva active. Daca SRL a beneficiat de care facilitate etc. anume din cauza ca e ICS, atunci ar putea aparea probleme.

13 iunie 2018