Intreprindere cu capital strain

11 iunie 2018 36

Daca fondatorul ICS, in afara de cetatenia straina, are si cetatenie moldoveneasca, el este obligat sa schimbe statutul intreprinderii in SRL autohton?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Diana, da - SRL autohton. Conform art. 24 alin. (4) din Legea cetateniei Republicii Moldova, http://lex.justice.md/md/311522/, cetăţeanul Republicii Moldova care posedă cetăţenia altui stat, în raporturile cu Republica Moldova, este recunoscut numai ca cetăţean al ei.

12 iunie 2018

multumesc

14 iunie 2018