Intreprindere Individuala

27 octombrie 2017 593

Buna ziua. Recent am deschis intreprindere individuala (acum 10 luni), citeva zile in urma am avut un control de la politia economica si mi s-a aplicat sanctiuni pe 3 articole, adica s-au intocmit 3 procese pe 3 contraventii. Intrebarea mea este daca este in drept organul de stat ca politia economica sau fiscul sa efectuieze control daca intreprinderea nu are nici un an de cind activeaza. A doua intrebare: se permite intocmirea proceselor pe mai multe contraventii concomitent? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Ion. Orice persoană juridică sau persoană fizică care desfășoară activitate de întreprinzător, indiferent de termenul de funcționare și cifra de afaceri, poate fi supusă intervenției poliției și altor organe de drept. Or, intervenția acestor organe nu are neapărat o legătură directă cu rezultatul activității întreprinderii Dvs. ... mai detaliat

28 octombrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

1. Organul de drept era obligat să vă anunțe preventiv despre controlul care urmează să îl facă asupra activității dvs de întreprinzător.

2. Asigurațivă ce tip de control au efectuat deoarece, conform art. 4 alin. (10), Controalele planificate efectuate pe parcursul primilor 3 ani de activitate de la data înregistrării... mai detaliat de stat a persoanei care practică activitate de întreprinzător au caracter consultativ și nu se vor solda cu sancțiuni sau măsuri restrictive, cu excepția cazurilor cînd în cadrul controlului se depistează încălcări foarte grave în sensul prezentei legi.

3. Aceștia au dreptul să efectueze controlul doar cu respectarea procedurii reglementate de legea dată ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=344613&lang=1 )

4. Dacă s-au depistat mai multe tipuri de încălcări, atunci, este posibilă aplicarea mai multor sancțiuni pe baza mai multor contravenții.

28 octombrie 2017