Întreruperea contractului de către tânărul specialist

7 mai 2023 18

Bună ziua.Am o întrebare referitoare la indemnizația care este achitată tinerilor specialiști în primii 3 ani de muncă. În caz ca întrerup contractul, trebuie sa întorc suma pe care am primit-o? Eu am lucrat 2 ani și am primit banii pentru acești doi ani.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

33. În cazul încetării contractului individual de muncă la inițiativa tânărului specialist sau la concedierea acestuia pentru motivele specificate în art. 86 alin. (1) lit. g)-n) din Codul muncii al Republicii Moldova nr. 154/2003 până la expirarea a trei ani de activitate didactică, mijloacele financiare achitate ca indemnizație unică, cele... mai detaliat achitate pentru compensarea cheltuielilor de închiriere a spațiului locativ și pentru consumul de energie termică și electrică se vor restitui de către tânărul specialist până la data încetării contractului individual de muncă/ultima zi de muncă. Suma indemnizației și a compensațiilor urmează a fi restituită la bugetul local, care, respectiv, va asigura transferul acestora în bugetul de stat. În cazul refuzului tânărului specialist de a restitui cheltuielile respective, angajatorul/directorul instituției de învățământ înaintează acțiune în instanța de judecată.

8 mai 2023