Intretinerea unui bolnav la pat

16 februarie 2019 27

Buna ziua. De aproape un an, un barbat sta la pat, sotia avind grija de el: ii schimba scutece, il alimenteaza cu seringa s.a.m.d. Gradul lui de invaliditate este 2, desi real ar trebui sa fie 1. Pentru ingrijirea lui ea nu primeste absolut nimic, desi nu doarme nopti la rand. Asistenta sociala nu face nimic. Acum, plus la toate, i s-a anulat si plata pentru sezonul rece a anului, cei 350 lei lunar, 2 luni i-a primit. Toate cheltuielile le suporta ea. Cum as putea sa o ajut? Unde sa ma adresez ca sa fie luate masuri si asistenta sociala sa-si indeplineasca obligatiile? Va multumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dna. Mariana.

Ea poate pretinde la alocații, îndemnizații de la Casa Națională de Asigurări Sociale - în baza angajării în caliatate de asistent personal la persoana care stă la pat. Vi se va explica care este pachetul de documente necesar.

29 mai 2022