Întrevedere cu mama biologică

18 iunie 2017 76

Cât de des poate solicita mama biologică întrevedere cu copiii aflați în îngrijirea mea, asistent parental. Menționez că nu s-a interesat de copii până acum, copiii nu mai doresc sa o vada dar de ceva timp, o data in luna organele ne programează întâlniri la cererea ei și ea le aduce dulciuri și amăgește copiii (care au până la 7 ani) ca daca de întorc la ea o sa le cumpere de toate întotdeauna. Inca consuma alcool, dar nu a fost decăzuta din drepturi, însă deocamdată copiii rămân în plasament pana se corectează ea și problema e că întrevederile dese dăunează sănătății psihologice și strica și disciplina pentru că nu se mai concentrează sa învețe ci vor mereu sa le cumpăr de to ate și să nu respecte reguli. Pot refuza întâlnirile cu ea sau sa fie mai rare atâta timp cât copii sunt la mine eu le port de grijă și să nu se amestece prea mult daca nu ii va lua curând atata timp cât nu e in stare sa aibă grijă de ei.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Trebuie să vă adresați cu o acțiune în judecată pentru a fi decăzută din drepturile părintești pentru unul din motivele prevăzute în art. 67 Cod Familiei și anume,
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
Astfel, dumnevoastră veți proba că aceasta influiențează negativ asupra... mai detaliat copilului prin întînirile care sunt programate.

19 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Drepturile ei urmeaza a fi respectate in conditiile in care nu este decazuta din drepturile parintesti! Insistati ca intrevederile sa aiba loc doar in prezenta d-stra!

19 iunie 2017