Intrevedere tatal cu copilul

14 decembrie 2018 34

Buna ziua. Am asa o intrebare. Am un copil din prima casatorie si sotul are grafic pentru a vedea si lua copilul duminica. La moment sunt internata in spital cu un copil de 1 an pe o perioada nedeterminata. Copilul l-am lasat in grija bunicii, facand in cadrul primariei un act ca las copilul in grija ei. Acum intrebarea: daca tata vine sa ia copilul si eu nu sunt acasa, il da bunica sau nu il da. Si inca: daca tatal vrea sa ia copilul cat timp sunt in spital, are dreptul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Inga,

1. Bunica la fel ca și dvs trebuie să respecte acel grafic de întrevederi a copilului cu tatăl său, or, risca sa fie sancționată pentru impedimentele ce le creează.

2. Legea este foarte ambiguă și conține foarte multe lacune referitor la asemenea probleme.
Pentru a avea dreptul de a... mai detaliat lua cu el copilul pentru o perioada mai îndelungată e necesar acordul Dvs sau o dispoziție a autorității tutelare care să specifice cum se procedează în asemenea situații.

14 decembrie 2018