Introducerea bunurilor pentru uz personal

16 decembrie 2019 52

Buna ziua. Vreau sa cumpăr o mașină de spălat din Romania și să o aduc in Moldova. Prețul ei depășește 300 euro. Trebuie sa achit TVA la introducerea bunului în Moldova?
În legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice (art. 5 lit. a) este menționat că am dreptul sa introduc in tara obiecte de uz personal fara a achita taxa de import. Însă cei de la biroul vamal Leuseni îmi spun că trebuie să achit.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Dvs nu veți achită TVA ci dreptul de import pentru că bunul depășește 300 euro.

17 decembrie 2019