Inundatie in apartament la bloc

6 februarie 2018 832

Am o Intrebare. Daca am fost inundat si aceasta mi-a cauzat o pata galbena pe pod. Vecinul de sus trebuie sa imi achite reparatia podului in intregime sau numai a portiunii cu pata? Podul deja are o culoare mai invechita, de 7 ani. Vecinul de sus este de acord sa-mi achite doar reparatia pe suprafata afectata. Deteriorari nu mi-a produs, cu exceptia petei pe pod cu un diametru aprox. 30-45 cm. Dupa lege cum trebuie rezolvata problema? Imi achita totalmente vopsirea a podului sau doar portiunea cu pata galbena?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua! pentru solutionarea problemei ridicate este necesar ca Dvs. sa documentati cazul dat prin intocmirea unui act de constatare a cauzarii de prejudiciu intocmit in prezenta a doi vecini, sa efectuati inregistrare foto/video a suprafetei deteriorate, invitati un expert independent in costructii care va evalua marimea prejudiciului cauzat,... mai detaliat dupa ce veti detine minimul de acte expuse mai sus Dvs. puteti discuta cu vecinul care se face vinovat de acesta situatie. Succes si o zi buna in continuare!
Pentru o consultaţie juridică mai amplă puteti sa ma apelati la numarul de telefon indicat.

7 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Va adresați la un expert particular sau la CENTRUL National de Expertize Judiciare sa evaluați paguba, iar vinovatul ulterior sa achite costul raportului de expertiza extrajudiciara și cheltuielile necesare pentru reparație potrivit raportului.

7 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În cazul în care apelați la serviciile unui expert, să-i solicitați expertului să-l informeze printr-o telegramă pe vecin despre data, ora și locul, când acesta va veni să cerceteze obiectul. Or, în eventualitatea în care veți avea un litigiu în instanța de judecată s-ar putea să întâmpinați anumite dificultăți din... mai detaliat cauza că persoana care a cauzat prejudiciul nu a participat la momentul cercetării.

7 februarie 2018
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/repararea-prejudiciului-pentru-inundarea-apartamentului/

12 iulie 2020