Investitie in imobil

21 noiembrie 2017 104

Buna ziua. Avem o situatie mai complicata cu investitia banilor in imobil si avem nevoie de sfat. Am investit 80% din suma in procurarea imobilului, care nu era finalizat. Vazand ca lucrarile se taraganeaza, am solicitat banii inapoi, am actionat compania in judecata si avem decizia Curtii Supreme de Justitie care obliga compania sa ne intoarca 18.000 euro. Intre timp, compania a falimentat, acum blocul e gestionat de administratorul de insolvabilitate. Noi am pus sechestru pe apartament, banii ni s-a spus ca nu au de unde sa ne intoarca.
Acum suntem actionati in judecata sa achitam suma restanta conform contractului investitional, si inca o suma suplimentara per metru patrat (se soicita de la fiecare investitor pentru a finaliza constructia).
Noi nu avem nevoie de apartament, dorim sa ne intoarca banii investiti. Respectiv, nici suma suplimentara nu dorim sa o achitam.
Ar putea cineva sa ne dea un sfat, sum sa procedam cu procesul de judecata, prin care ni se solicita suma suplimentara. Merita sa luam un avocat sa ca ne apere, avem sanse? Avocatul nostru a renuntat la cazul nostru si ne sfatuie sa achitam.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă aţi desfăcut contractul (se numeşte rezoluţiune), nu sunteţi obligat să mai plătiţi nimic.
Dacă nu aţi desfăcut contractul, trebuie să plătiţi.
Este important de analizat hotărârea CSJ - ce a spus CSJ că se întâmplă cu contractul.
Cu siguranţă trebuie să vă angajaţi un avocat.

21 noiembrie 2017