Învinuire de viol

22 februarie 2018 72

Bună ziua! Spuneți, vă rog, dacă un băiat de 24 ani s-a întâlnit cu o fată de 17 ani, iar după ce s-au despartit, fata l-a învinuit de viol la poliție, însă el nu e vinovat, ce poate sa facă băiatul în acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Daniela,

Aici operează prezumția nevinovăției de aceea partea opusă trebuie să aducă probe intru vinovăția băiatului, totodată, începînd cu vîrsta de 16 ani persoana poate întreține relații sexuale dacă își dorește acest lucru sau mai simplu zis da acordul la acest fapt.

Aici va reveni rolul activ al organului de... mai detaliat urmărire penală să stabilească toate circumstanțele referitoare la caz.

22 februarie 2018
  • Jurisconsult

D-na Daniela, dl. Andrei v-a pomenit de prezumția nevinovăție prevă zut de art. 8. Prezumţia nevinovăţiei
(1) Persoana acuzată de săvîrşirea unei infracţiuni este prezumată nevinovată atîta timp cît vinovăţia sa nu-i va fi dovedită, în modul prevăzut de prezentul cod, într-un proces judiciar public, în... mai detaliat cadrul căruia îi vor fi asigurate toate garanţiile necesare apărării sale, şi nu va fi constatată printr-o hotărîre judecătorească de condamnare definitivă.
(2) Nimeni nu este obligat să dovedească nevinovăţia sa.
(3) Concluziile despre vinovăţia persoanei de săvîrşirea infracţiunii nu pot fi întemeiate pe presupuneri. Toate dubiile în probarea învinuirii care nu pot fi înlăturate, în condiţiile prezentului cod, se interpretează în favoarea bănuitului, învinuitului, inculpatului.În cazul DVS trebue de tras atenție la niște circumstanțe cum a avut loc violul, dacă sînt leziuni corporale, a fost amenințări și altele circumstanțe.

6 ianuarie 2020