Invitatie expirata la depunerea jurământului RO

28 ianuarie 2019 191

Când am aplicat pentru redobândirea cetățeniei române, eram în Republica Moldova. Ulterior, am plecat în SUA, timp în care am primit invitația de depunere a jurământului de credință față de România, în anul 2017.
Cum pot proceda acum, când acel termen de 3 luni a expirat, în ideea că-mi doresc să pot redobândi cetățenia română?
Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cunosc un exemplu cînd am solicitat repunerea în termen de depunere a jurământului, era vorba de un coleg, autoritățile RO admițînd solicitatea.
Sigur la cererea către ei au fost depuse probe confirmative a faptului necunoașterii despre oferirea acestei oportunități în termen, solicitînd o a doua șansă.
Vă propun să încercați și... mai detaliat d-str.

28 ianuarie 2019