Istorie creditară

15 mai 2024 3

Bună ziua. Am contractat un credit, pe care nu l-am rambursat. Creanța a fost cesionată unei companii de colectori. Aceștia m-au informat că pe viitor din cauza acestei datorii nu voi putea depune dosarul pentru cetățenie română. Am stins datoria menționată 2 luni în urmă. Eu am cetățenie română și dețin certificatul de naștere. Dacă depun cerere pentru perfectarea cărții de identitate, voi avea probleme? Și cam în cat timp se va șterge datoria vizată din istoria creditară? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Dumitru, firma de creditare prin colectorii săi v-a obligat să achitați integral suma. De dorit să te adresezi la firmă să vă prezinte un certificat, precum că la ziua de azi voi v-ați achitat complect cu ei. Să vezi, firma o să vă refuze, sub aspectul precum că nu... mai detaliat v-ați acnitat complect, întreba de ce. Eu știu răspunsul la această întrebare, colectorii n-au transferat banii pe deplin. Apare o altă întrebare, ce de făcut ? Dumitru, eu vă propun să-i puneți la punct pe colectori, care sau permis să se folosească de servicile DVS față de firmă, în așa caz DVS sunteți în drept să vă adresați cu o cerere la CNA-l din regiunea , de unde vă aflați Chișinău-Centru, Bălți-Nord, Cahul-Sud. În așa caz, eu vă propun coordinatele mele viberul meu pe telefonul +37368669950 pentru a fi la legătură.

16 mai 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, nu are nici o legatura datoria dvs cu interdictia de a perfecta documente de identitate. E o sperietoare folosita de colectori pentru a va influenta sa stingeti mai repede creanta. Succes.

20 mai 2024