Judecata a stabilit domiciliul copiilor cu mine

3 octombrie 2019 23

Buna ziua. Ce drepturi am eu ca mama careia judecata i-a incredintat copiii? Domiciuliul copiilor e stabilit cu mine.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dispuneți de toate drepturile și obligațiile de care poate dispune un părinte. Ambii părinți au drepturi și obligații egale în raport cu copiii lor indiferent de faptul dacă, locuiesc împreună sau separat.
De asemenea, fiecare are obligații egale de a contribui la creșterea, educația și dezvoltarea copilului, iar părintele ce locuiește... mai detaliat separat de copil urmează să contribuie, în dependență de circumstanțele cazului, lunar sau anual, cu o anumită sumă pentru copil.

4 octombrie 2019