Judecata cu o companie internationala

7 octombrie 2019 20

Buna ziua. Ceva timp in urma am achitat un bilet avia prin transfer bancar. Banii au ajuns mai tarziu si prin apel telefonic am comunicat IBAN ca sa-mi intoarca banii. Am avut foarte multe discusii pe telefon, unde imi ziceau ca banii se intorc, apoi ca sunt deja la mine in cont. Am verificat cu banca, nu era nici un return facut de la compania respectiva. Am scris deja si reclamatii, si la protectia consumatorului. Doar ca nu pot face nimic pentru ca nu au reprezentanti aici in Moldova. De cate ori sun la compania aeriana respectiva, ei accepta ca trebuie sa returneze si chiar spun ca deja i-au returnat, doar ca nu a venit in cont nimic. Este posibil de dat in judecata compania straina pentru asa caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Da este posibil, doar că trebuie să știți că un asemenea proces judiciar va dura cel puțin 2 ani. Chiar dacă câștigați procesul, ulterior trebuie să puneți în executare hotărârea fiind necesară recunoașterea și încuviințarea executării hotărârii judecătorești în țara în care societatea respectivă își are organul de conducere/sediul juridic... mai detaliat pentru a vă recupera banii.
O altă soluție ar fi acționarea în justiție a respectivei companii avia în țara unde își are sediul, evitînd cheltuielile adiționale de recunoaștere și încuviințare a executării hotărârii judecătorești în acea țară.

7 octombrie 2019