Judecata cu Politia de frontiera

6 februarie 2018 48

Buna ziua. Am facut studii la Academia militara Alexandru cel Bun. La finalizarea studiilor, am incheiat contract pe 5 ani cu Politia de frontiera, din care am activat numai 2, dupa care am fost eliberat pentru incalcare. Acum ei cer de a mine 137.000 de lei pentru studii. Eu nu lucrez nicaieri, sotia primeste indemnizatia pentru copil 1.100 lei pe luna, alt venit noi nu avem. Ce se poate de facut?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gheorghe  Botezatu
  • Avocat

Buna. Daca contractul cu Academia este legal, valabil si prevede obligatia de restituire a sumei in caz de concediere pentru incalcare si concedierea pentru incalcari a fost facuta cu respectarea legislatiei atunci probabil ar merita sa negotiati incheierea unui contract de tranzactie prin care sa obtineti scaderea la maxim a... mai detaliat sumelor spre achitare si termen cit mai lung. Daca concedierea nu a fost facuta corect si nu ati depasit termenul de contestare atunci ar merita sa examinati optiunea contestarii concedierii. Respectiv daca considerati ca contractul initial cu academia nu este legal atunci puteti contesta contractul alegind forma de contestare in dependenta de incalcarea pretinsa de Dvs.

18 februarie 2018