Judecata cu Termoelectrica

5 decembrie 2019 221

Recent am primit scrisoare cu titlul: Actiune oblica cu valoare redusa. Studiind continutul, am inteles ca sunt chemata in judecata pe motiv ca am datorie catre TERMOELECTRICA de 2.700 lei acumulata pe perioada 2017-2019. Apartamentul este partial deconectat de la serviciile de incalzire, deoarece am instalata incalzire autonoma. La momentul primirii scrisorii datoria este de 1.800 lei, deoarece eu achit intre 200-300 pe luna. Am sunat la sectia juridica a companiei in cauza sa aflu care este solutia pentru rezolvarea problemei in cauza. Raspunsul a fost ca pana la sfarsitul lunii sa achit datoria de 2.700 + 270 taxa de stat. Intrebarea mea este urmatoarea: taxa de stat eu trebuie sa o achit? Sau doar suma care a ramas, si anume 1.800 lei si gata? Sau sa merg in judecata sa ne clarificam acolo?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Dvs. urmează să depuneți în instanța de judecată o referință la care să anexați dovada achitării parțiale a datoriei. Va trebui să achitați și taxa de stat.

Va recomand să negociați cu partea adversă încheierea unei tranzacții de împacare, pentru a înceta procesul. Pronunțarea unei hotărîri de încasare a datoriei din... mai detaliat contul Dvs., chiar și într-o sumă mai mică, ar putea să vă afecteze negativ pe viitor în cazul solicitării unor credite.

6 decembrie 2019