Judecata mi-a dat 160 de ore de munca neremunerata in folosul statului pe art.164

28 aprilie 2017 33

Spuneti-mi, va rog, cu aniversarea de 25 ani, articolul respectiv cade sub amnistie? Am fost judecat pe acest articol in anul 2015.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua Sergiu. În conformitate cu Legea Nr. 210 din 29.07.2016
privind amnistia în legătură cu aniversarea a 25-a
de la proclamarea independenţei Republicii Moldova.
Art. 1. – (1) Prezenta lege se aplică condiţionat şi exclusiv persoanelor bănuite, învinuite şi inculpate care manifestă căinţă activă în cadrul procesului penal și celor... mai detaliat condamnate care sînt caracterizate pozitiv pe parcursul executării pedepsei, perioadei de probaţiune sau termenului de probă şi sînt evaluate psihologic ca prezentînd risc de recidivă mediu sau redus, dacă aceste persoane cad sub incidența prevederilor art. 2–9, 11 şi 12.
Art. 10. – (1) Prevederile art. 1–9 nu se aplică persoanei:
d) bănuite, învinuite, inculpate sau condamnate pentru una dintre infracţiunile prevăzute la următoarele articole din Codul penal nr. 985-XV din 18 aprilie 2002: art. 164 alin. (2) şi (3).
Respectiv, depinde de aliniatul pe care a fost calificată infracțiunea săvîrșită.

30 aprilie 2017