Judecată pentru o datorie de 40.000 lei

19 iulie 2020 63

Un prieten mă amenință că mă da in judecată pentru o datorie de 40.000 lei. Ca probe are chitanțele de transfer bancar. El m-a ajutat, cu condiția că îi voi restitui banii atunci când îi am. Ce să fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Proba cu chitanța de transfer este o probă concludentă prin care acesta ar putea să solicite recuperarea datoriei.

În cazul în care nu aveți indicat un termen de întoarcere a sumei împrumutate, împrumutul urmează a fi rambursat în termenul solicitat de împrumutător în cerere or in termen de 14 zile... mai detaliat de la solicitare.

Dvs aveți opțiunea să negociați cu acesta un nou termen de rambursare și achitarea eșalonată a datoriei dacă acesta este de acord în caz contrar cererea lui de adresare în judecată va fi întemeiată.

Vă recomand să evitați procesul judiciar deoarece veți fi supus și unor dobinzi de întîrziere, plata taxei de stat, cheltuielilor de judecată și celor de asistență juridică.

19 iulie 2020