Judecatorul nu face dreptate

4 aprilie 2018 80

Buna ziua. Am asa o intrebare: sora mea l-a dat la alimente pe fostul ei sot, dar din pacate nici pana in ziua de azi nu a primit nici un banut. A avut si judecata, deja de 2 ani se judeca si judecatorul i-a spus sorei ca nu poate sa-i faca nimic sotului, fiindca nu este angajat si nu are de unde sa achite acele alimente. El (sotul) la randul lui umbla cu bautul prin sat. Oare nu este o lege si pentru el?
Unde sa ne adresam pentru a face dreptate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
În cazul d-stră e vorba de executor judecătoresc și nu de judecător, adică judecătorul doar stabilește suma pensiei.
La moment, interveniți cu cereri față de executorul judecătoresc să întreprindă acțiuni sau ieșiri în teritoriu.
Totodată tot prin intermediul executorului este posibil de a aplica amenzi, de aducere forțată de către poliție sau... mai detaliat sechestru pe bunurile soțului ș.a.,

4 aprilie 2018