Jurist in loc de agent constatator in instanta

28 iulie 2016 67

Salut. As vrea si eu o informatie asupra faptului urmator: Am depus o plingere la procuratura in privinta legalitatii unei constructii care imi leza dreptul la proprietate. S-a transmis plingerea la Inspectia in Constructii si s-a depistat ca s-a construit in lipsa autorizatiei de constructii si s-a transmis la judecata pe art 179. Eu nu am fost citata dar m-am presentat , s-a prezentat si persoana care a construit ilegal in schimb nu a venit agentul constatator si s-a aminat judecata pe data de 04.08.16. L-am sunat pe agentul constatator si mi-a zis ca nu i-a ajuns citatia de la judecata si ca pe data de 04.08.16 va veni in locul lui ,juristul de la ei. Este corect .Ce riscuri ar insemna aceasta pentru mine, fiindca dupa cite vad ei incearca sa musamalizeze demolarea cladirii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Tatiana,
Spet că ați înregistrat sesizarea la Inspecția de Stat in Construcții, după cum v-am sfătuit anterior.
Dacă da, nu vă faceți griji - calitatea de agent constatator o are însăși Inspecția, și nu persoana fizica angajată acolo.
Respectiv, va veni orice persoană care este imputernicită să reprezinte Inspecția..
Rog să mă... mai detaliat țineți la curent despre rezultatul ședinței următoare.
Mult succes!

28 iulie 2016