Какие права имеет учредитель без администратора?

15 aprilie 2020 26

Какие права имеет учредитель без администратора (в компании 2 учредителя, один из них администратор)? Ссора двух учредителей. Как может навредить учредитель компании или другому учредителю (администратору)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Totul depinde ce cotă parte din societate deține. Dacă deține cota majoritată atunci el poate decide liber soarta societății inclusiv numirea unui nou administrator. (sigur că dacă în statut nu sunt prevăzute anumite excepții/ reguli) În cazul în care cotele sunt 50/50 atunci o să fie cam problematic... mai detaliat să decidă ceva, or, atribuțiile adunării generale vor fi blocate, iar administratorul va avea mai multe pârghii de acțiune.

Sigur că vă pot oferi doar un răspuns general. Pentru un răspuns mai detaliat am nevoie să îmi ofeirți mai multe informații cu privire la situația Dvs.

17 aprilie 2020