Кредиты

26 mai 2022 39

Здравствуйте. У моей родственницы умер муж оставив кучу кредитов, как банковских, так и небанковских. Из движимого или недвижимого имущества ничего нет, как и счетов в банках или что то другого ценного. Учитывая что родственники вступают автоматически в наследство через 3 месяца, обязаны ли дети и его жена платить эти кредиты?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Lozovoi Artur
  • Jurisconsult
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul civil

Buna ziua Irina,

Mostenitorii pot renunta la mostenire in termen de 3 luni.

Termenul începe să curgă de la data în care moștenitorul află despre devoluțiune și despre temeiul chemării sale la moștenire, fiind informat conform dispozițiilor art. 2547 alin. (2) Cod Civil, sau pe oricare altă cale. Dacă moștenitorul este chemat... mai detaliat la moștenire în temeiul unei dispoziții testamentare, termenul nu începe să curgă înainte ca notarul care desfășoară procedura succesorală să-i facă cunoscută dispoziția testamentară.

În baza cererii moștenitorului, notarul care desfășoară procedura succesorală poate prelungi termenul de renunțare sau poate stabili un nou termen de renunțare dacă moștenitorul a omis termenul din motive întemeiate, iar ceilalți moștenitori nu obiectează.

O zi buna!

3 iunie 2022