Кто должен снимать арест с квартиры?

15 iunie 2018 44

Кто должен снимать арест с квартиры в БТИ, если я оплатил все штрафы и издержки. Я или судебный исполнитель?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Executorul judecătoresc urmează să emită o Încheiere prin care încetează procedura și trebuie să o expedieze către toate instituțiile.
De regulă executorii au semnătura electronică și au acces electronic la baza de date a ASP și pot de sine stătător din oficiu să aplice și să ridice sechestrele aplicate, după care... mai detaliat dublează acțiunea dată printr-o încheiere expediată prin poștă.

15 iunie 2018